Strona korzysta z plików cookies. Klikając przycisk "Akceptuję, nie pokazuj więcej", wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, w tym profilowanie w celu personalizacji treści marketingowych. Szczegóły na naszej stronie Regulamin i Polityka Prywatności. Administratorem danych będzie Grupa Elektrotechniczna DOMEL z siedzibą w Nowej Soli ul. Piłsudskiego 30a, 67-100 Nowa Sól.

Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Jaki autoalarm wybrać?

Jaki autoalarm wybrać?

Czy istnieje coś takiego jak dobry i niezawodny alarm samochodowy? Można mieć wątpliwości - złodzieje aut są naprawdę wysokiej klasy specjalistami. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy lekką ręką pozbawić się tej formy zabezpieczenia auta przed kradzieżą.
Duży wybór alarmów samochodowych na rynku może nastręczać sporo kłopotów przy wyborze odpowiedniego do naszego samochodu. Można oczywiście sugerować się ceną - te najdroższe powinny w teorii być najlepsze, ale z drugiej strony po co przepłacać, skoro podobną jakość możemy otrzymać za sporo niższą kwotę.

Klasy autoalarmów

Aby mieć pewność, iż wybrany przez nas alarm spełnia podstawowe zadania, powinniśmy szukać takiego, który ma znak bezpieczeństwa B oraz posiada naturalnie homologację. Poza tym warto zwrócić uwagę na klasę, do której dany autoalarm należy. O przynależności do klas decyduje PIMOT. W tej chwili wyróżniamy cztery podstawowe klasy autoalarmów:

- Klasa popularna: posiada wszystkie niezbędne elementy - czujniki otwarcia drzwi i klapy oraz własną syrenę. Podstawową wadą tych alarmów jest stały kod pilota.
- Klasa standardowa: alarmy z tej klasy posiadają pilota ze zmiennym kodem, dzięki czemu zdecydowanie trudniej złamać ich szyfr. Najczęściej mają też zainstalowaną dodatkowo blokadę obwodu silnika oraz czujnik chroniący nadwozie przed włamaniem. Wszelkie próby kradzieży sygnalizowane są syreną i światłami. Do tego istnieje możliwość uruchomienia alarmu za pomocą pilota.

- Klasa profesjonalna: zaletą tej grupy autoalarmów jest większa liczba zabezpieczeń - minimum dwie blokady obwodów elektrycznych oraz minimum dwa czujniki, chroniące nadwozie przed włamaniem. Oczywiście posiadają pilota ze zmiennym kodem. Autoalarmy należące do klasy profesjonalnej posiadają również własne zasilanie, dzięki czemu są aktywne nawet po odłączeniu akumulatora. Są też bardziej odporne na uszkodzenia - zarówno elektryczne, jak i mechaniczne.

- Klasa ekstra: alarmy z tej klasy, poza analogicznymi funkcjami jak profesjonalne, posiadają kilka dodatkowych elementów użytkowych, jak np. czujnik położenia samochodu, który aktywuje alarm w momencie np. wciągania auta na lawetę, funkcję antynapadową czy powiadamiania GSM o włamaniu. Co więcej, muszą potwierdzić swoją skuteczność działania minimum rocznymi testami w praktyce.

Dodatkowe funkcje alarmów

Jak widać po powyższym podziale na klasy alarmów, autoalarmy mogą posiadać bardzo wiele dodatkowych funkcji, których zadaniem nie jest tylko odstraszanie złodziei. Część z nich może okazać się niezwykle praktyczna także w codziennym użytkowaniu samochodu.

Czujniki:

- czujniki ruchu - działają na zasadzie ultradźwięków np. wewnątrz samochodu, które w momencie wykrycia ruchu aktywują alarm. Występują czujniki jedno- i dwustrefowe.

- czujniki ciśnienia i spadku napięcia - czujniki monitorują ciśnienie panujące w aucie i w momencie jego zmiany (np. na skutek otwarcia drzwi) aktywują alarm. Po otwarciu drzwi i zapaleniu się oświetlenia w kabinie następuje spadek napięcia akumulatora, co również czujniki są w stanie wykryć.

- czujniki holowania (grawitacyjne) - reagują i uruchamiają alarm na wszelkiego rodzaju przesunięcia czy podnoszenia samochodu, dzięki czemu chronią przed kradzieżą z udziałem lawety.

- czujniki uderzeniowe (udarowe) - reagują na wszelkie wstrząsy samochodu. Przy dużej czułości mogą reagować nawet na lekkie uderzenie o nadwozie. Chronią nie tylko przed samą kradzieżą auta, ale również przed wszelkimi aktami wandalizmu.

- czujniki dźwiękowe - zainstalowane w kabinie auta mikrofony reagują na dźwięki określonej częstotliwości, np. wybijanej szyby.

Specjaliści od autoalarmów przestrzegają, by nie przesadzać z liczbą czujników. Zbyt duża ich liczba (już powyżej dwóch) może powodować błędy w działaniu komputera pokładowego.

Blokada uruchomienia silnika - aktywacja alarmu powoduje uruchomienie blokady uniemożliwiającej uruchomienie silnika.

Samouzbrojenie - jeśli w określonym czasie od wciśnięcia przycisku na pilocie alarmu drzwi nie zostaną otwarte, alarm aktywuje się samoczynnie.

Funkcja panic - za pomocą przycisku można uruchomić alarm. W ten sposób można poinformować np. o ataku serca bądź chęci uprowadzenia samochodu razem z kierowcą.

Funkcja antyporwaniowa - po wciśnięciu ukrytego przycisku następuje zablokowanie silnika. Pomocne przy porwaniach auta razem z właścicielem.

Funkcja domykania drzwi i szyb - po aktywowaniu alarmu domykają się samoczynnie wszystkie drzwi, szyby czy szyberdach.

Moduł GPS - najdroższe autoalarmy posiadają wbudowany moduł GPS, który umożliwi zlokalizowanie ukradzionego samochodu.

Jaki alarm wybrać?

Najprostsze oferowane dziś autoalarmy składają się z centralki i kilku czujników zlokalizowanych w aucie. Ich ceny zaczynają się nawet od ok. 100 zł. Oczywiście do tego należy doliczyć montaż, choć ich nieskomplikowana budowa sprawia, że osoba posiadająca smykałkę do majsterkowania, poradzi sobie z taką instalacją samodzielnie. Najbardziej rozbudowane instalacje alarmowe, w skład których wchodzą różne rodzaje czujników, blokady zapłonu czy rozruchu oraz szereg dodatkowych funkcji, to już wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Tu już montaż zdecydowanie powinniśmy powierzyć specjalistom.

Wybierając alarm w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się klasą urządzenia oraz czy posiada certyfikat bezpieczeństwa oznaczony literką B. Lepiej postawić na mniej znaną markę autoalarmu o nietypowej konstrukcji i montowanym w trudno dostępnym miejscu, dzięki czemu jest szansa, że złodziej zostanie czymś zaskoczony podczas próby włamania i odpuści kradzież takiego samochodu.

W przypadku kupna auta nowego możemy skorzystać z alarmu fabrycznego. Pamiętajmy jednak, że są to rozwiązania powszechne, stosowane często w wielu markach tego samego koncernu i zawsze w tym samym miejscu i złodzieje mają najczęściej o takich alarmach bardzo dużą wiedzę. Trzeba pamiętać, że nawet w nowym aucie możemy zainstalować alarm w niezależnej firmie, nie tracąc przy tym gwarancji.

Inne rodzaje zabezpieczeń

Immobiliser - to elektroniczne urządzenie, montowane fabrycznie w nowych autach, ma na celu uniemożliwienie uruchomienia silnika na skutek odcięcia przepływu prądu w jednym bądź kilku obwodach. Zabezpieczenie to dezaktywuje się w momencie włożenia fabrycznego kluczyka do stacyjki zapłonu. Ciężko jednak uważać immobilisery za rozwiązania, które skutecznie powstrzymają złodziei. Są powszechnie stosowane, najczęściej w taki sam sposób w wielu autach.

Blokady mechaniczne - najprostsze, a przy tym najtańsze zabezpieczenia przed kradzieżą. Istnieją blokady kierownicy, skrzyni biegów czy np. sprzęgła. Dla wprawnego złodzieja zamek takiej blokady nie stanowi większego problemu, ale samo pojawienie się dodatkowej przeszkody może zniechęcić do kradzieży.

Blokady uruchomienia silnika - blokada zapłonu bądź głównego wyłącznika prądu jest również prostym i dość skutecznym rozwiązaniem. Przycisk aktywujący/dezaktywujący blokadę powinien znajdować się w jakimś niewidocznym miejscu, ale takim, byśmy mogli naturalnym ruchem ręki do niego dotrzeć. Złodziej może nas obserwować i zauważyć, gdzie sięgamy do takiego wyłącznika.

Jak zostało powiedziano na wstępie, nie ma jednego pewnego i w 100 procentach skutecznego zabezpieczenia przed złodziejami samochodowymi. Nie oznacza to jednak, że mamy ułatwiać im życie. Każde zabezpieczenie to dodatkowe sekundy czasu niezbędne do uruchomienia auta. Sekundy, podczas których może się coś wydarzyć, co zapobiegnie kradzieży. No i nie zapominajmy, że bez posiadanych zabezpieczeń nie ubezpieczymy naszego samochodu.

autor: AutoCentrum.pl